ROMÂNIA: COVID-19 bilanț 9 Ianuarie 2022.

Ți-a plăcut? Distribuie mai departe în rețeaua favorită!

ROMÂNIA: COVID-19 bilanț  9 Ianuarie 2022  conform Grupului de Comunicare Strategică. Acesta a anunțat că până astăzi,  9 Ianuarie 2022 , România a înregistrat un total de 1.844.537 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

ROMÂNIA: COVID-19 bilanț 9 Ianuarie 2022

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate  4.712   cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19).

 391 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Până astăzi, 59.011 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Situația deceselor

În intervalul 08.01.2022 (10:00) – 09.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 14 decese (9 bărbați și 5 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bistrița-Năsăud, Brăila, Dolj, Gorj, Mureș, Prahova, Sibiu, Suceava și Municipiul București.

Dintre cele 14 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani,  4 la categoria de vârstă 60-69 ani, 5 la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 la categoria de vârstă peste 80 ani.

13 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar un pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Din totalul de 14 pacienți decedați, doar unul a survenit la o persoană vaccinată, grupa de vârstă 60-69 ani. Aceasta avea comorbidități asociate. 

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 2.565. Sunt cu 141 mai mult decât în ziua anterioară.

Situația la ATI

De asemenea, la ATI  sunt internate 408 persoane, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară.

Dintre cei 408 pacienți internați la ATI, 30 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 108 sunt minori, 99 fiind internați în secții.

Sunt cu 6 mai mult decât în ziua anterioară.

9 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Vezi situația la Aiud și în județul Alba

Comentarii Facebook

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *