La AIUD record de infectări în ultimele 24 de ore – 12 la egalitate cu Alba Iulia

Ți-a plăcut? Distribuie mai departe în rețeaua favorită!

AIUD record de infectări în ultimele 24 de ore, 12, la egalitate cu Alba Iulia. Raportat la numărul de locuitori din Aiud (25348) în comparație cu cel din Alba Iulia (75303), asta însemnă că aproape de trei ori mai mulți aiudeni sunt infectați în raport cu numărul locuitorilor din Alba Iulia.

Cazuri COVID-19 la Aiud în ultimele 14 zile
DataNr. cazuriCazuri în ultimele 14 zile Cazuri active la 1000 de locuitori
26 Septembrie 20207401,57
27 Septembrie 20204421,65
28 Septembrie 20202441,73
29 Septembrie 20205491,93
30 Septembrie 202012582,28
1 Octombrie 20203612,40
2 Octombrie 20209702,76
3 Octombrie 20209783,07

Conform alba24.ro umărul infectărilor active cu noul coronavirus a atins un record în județul Alba. Sunt 526 de cazuri active, 11 % din aceste cazuri sunt la Aiud. Acest lucru pune o presiune puternică pe sistemul medical local. 

Aiud record de infectări

Doar în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 45 de cazuri noi, dintre care 12 la Aiud. Conform aceleiași publicații, locurile la secțiile de Boli Infecțioase și ATI ale Spitalului Județean sunt ocupate cu cazuri medii, grave și foarte grave. Grav este faptul că în județ există probleme cu primirea bolnavilor de către spitalele suport. Unele administrații locale se opun internării pacienților din alte localități în unitățile medicale din subordinea lor.

În aceste condiții este de așteptat ca autoritățile județene și locale să prezinte setul de măsuri luate pentru limitarea răspândirii bolii în Aiud. Alegerile au fost tranșate, acum locuitorii așteaptă fapte.

Și la nivel național, Guvernul Orban scăpat de presiunea alegerilor locale (deși cu gândul la cele generale) a reacționat. Premierul Ludovic Orban, după explozia de cazuri de COVID-19 la nivel național a făcut o scurtă declarație de presă. ”Sunt îngrijorat de ce am văzut astăzi. Facem o analiză foarte serioasă și vom anunța, într-o conferință de presă, după o videoconferință cu prefecții, la care va participa ministrul de Interne, ministrul Sănătății, vicepremierul Raluca Turcan, secretarul de stat Raed Arafat, evident, toți factorii implicați în bătălia contra Covid”, a declarat Ludovic Orban. 

În ceea ce privește restricțiile pe regiuni sau implementarea unei stări de urgență, premierul a completat că ”vrem o mai mare seriozitate în implementarea lor (n.r. a restricțiilor)”. Să vedem ce măsuri vor fi luate la nivel județean și local în urma acestei videoconferințe cu prefecții.

Comentarii Facebook

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Recomandat
COVID-19 bilanț la 30 septembrie 2020 conform Grupului de Comunicare…
Aiudeanul Portal Web