Lista candidaților„ALIANȚA USR PLUS” pentru Consiliul Local Aiud, la alegerile locale din 2020

Ți-a plăcut? Distribuie mai departe în rețeaua favorită!

A fost validată lista candidaților„ALIANȚA USR PLUS” pentru Consiliul Local Aiud.

Pentru funcția de primar a fost desemnat Ing. Crișan Dragoș-Ionuț, Director de societate comercială.

Declarația politică de pe pagina personală de Facebook

Eu, Ionuț Dragoș Crișan, candidat la funcția de primar al municipiului Aiud, împreună cu candidații noștri la funcțiile de consilieri locali din partea Alianței USR-PLUS Aiud, ne propunem să creăm în orașul nostru o comunitate în care fiecare cetățean activ și responsabil să-și poată clădi o viață mai bună și de ce nu să-și aducă inclusiv contribuția la prosperitatea întregii colectivități.

Pentru ca toate acestea să devină realitate, personal cred că noi, cu toții, avem nevoie de o administrație responsabilă, în căutarea continuă de soluții, care să sprijine și să asigure cadrul necesar pentru construirea unei astfel de comunități și a unui viitor pe care să-l construim împreună. Unele soluții pentru dezvoltarea urbei noastre pot și trebuie să vină chiar de la concitadinii noștri. Iar pentru punerea lor în practică este nevoie, pe cât posibil de implicarea directă a acestora.

O viață de calitate este esențială pentru ca cetățenii să-și recapete încrederea în autorități, în semenii lor și pentru a-și împlini aspirațiile. Numai comunitățile puternice și solidare, creează șansele și condițiile unei astfel de vieți de calitate pentru toți membrii acestora.

O viață de calitate mai presupune printre altele: acces gratuit la educație, sănătate, activități culturale și spirituale, natură și de ce nu oferă posibilitatea implementării noțiunii de “oraș inteligent”.

O viață de calitate se împlinește într-un mediu economic care asigură OBLIGATORIU locuri de muncă, oferă oportunități de realizare profesională și venituri sigure, totodată oferind un echilibru rezonabil între muncă și timp liber ca premise obligatorii în atingerea aspirațiilor fiecărui cetățean în parte.

Deasemenea, o viață de calitate mai poate însemna inclusiv funcționarea ireproșabilă a administrației și a instituțiilor publice, obiective care au construit în centrul fiecărei dintre ele respectul față de cetățeni și drepturile acestora.

Pentru îndeplinirea celor menționate mai sus vă propunem

„Programul de Dezvoltare” al Alianței USR-PLUS Aiud

având următoarele obiective pe care le voi detalia în postările următoare.

1. CREȘTEREA ECONOMIEI LOCALE PRIN PROIECTE AMPLE CARE VIZEAZĂ SECTOARELE LOCALE DE AGRICULTURĂ, INDUSTRIE, TURISM/SERVICII;

2. DEZVOLTARE URBANISTICĂ SPAȚIALĂ ȘI DEZVOLTAREA INFRASTRUCTURII DE ACCES URBAN, INCLUZÂND AICI ȘI LOCALITĂȚILE RURALE APARȚINĂTOARE, PENTRU O CÂT MAI SĂNĂTOASĂ CREȘTERE A GRADULUI DE CONFORT ȘI DE PROTECȚIE AL LOCUITORILOR COMUNITĂȚII NOASTRE;

3. DEZVOLTAREA SISTEMULUI EDUCAȚIONAL PRIN ÎMBUNĂTAȚIREA CONDIȚIILOR DIN ȘCOLI ȘI LICEE COROBORAT CU DOTAREA DE MIJLOACE CARE SĂ PERMITĂ TEHNICA DE ÎNVĂTARE INTELIGENTĂ (SMART);

4. DEZVOLTAREA SISTEMULUI LOCAL DE SĂNĂTATE;

5. ÎMBUNĂTĂȚIREA CONDIȚIILOR DE MEDIU ȘI A BIODIVERSITĂȚII ÎN ARIA ADMINISTRATIVĂ;

6. DEZVOLTAREA SERVICIILOR PUBLICE;

7. SPORT ȘI RECREERE;

8. PROGRAME SOCIALE.Stradă cu stradă, schimbăm Aiudul !

Lista candidaților„ALIANȚA USR PLUS” pentru Consiliul Local Aiud

cuprinde în total 24 de persoane:

Nr. curentNumele și prenumeleProfesiaOcupația
1Crișan Dragoș-IonuțInginerDirector societate comercială
2Nistea Roxana CorinaMedicMedic
3Florea AdrianInginerAdministrator
4Man Teodora-EtelcaEconomistDirector economic
5Mărginean GheorgheSubinginerBroker asigurări
6Alba Lucian-CornelTehnician în agriculturăAdministrator
7Tătar VasileMecanic autoAdministrator
8Mărginean Marius-AdrianElectricianInstalator
9Mureșan MirceaTâmplarPensionar
10Decean Ioana-ElenaContabilBroker asigurări
11Astăluș Aurel-AdrianTehnician financiarȘofer profesionist
12Anca Horațiu-CiprianAnalist politicStudent
13Dîrlea Lucian-AlinMecanic agricolȘofer profesionist
14Horvath Bela-ȘandorComerciant merceologAdministrator
15Stan Sergiu-NicolaeInginer mecanicInginer
16Vișan Marcel-VasilePrelucrător prin așchiereCoordonator trafic
17Nuhaiu Ioan-ArpadTehnician mecanicMecanic auto
18Moldovan Ovidiu-VasileInginerInginer proiectant
19Costan Daniel-AlexandruEconomistInginer
20Docea Claudia-MariaJuristSecretară
21Damian Sandra-IoanaElectricianVânzătoare
22Pitea Dorian-ConstantinMecanic autoDirector
23Ilinca IulianaAsistent medicalAsistent manager
24Rodean RodicaProfesorProfesor învățământ primar
46
Cu ce candidat ați vota la alegerile pentru funcția de primar al municipiului Aiud?

Sondajul s-a închis!

Comentarii Facebook

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Recomandat
COVID-19 bilanț la 2 Septembrie 2020 conform Grupului de Comunicare…
Aiudeanul Portal Web